A PHARMAFLIGHT Zrt. és a Debreceni Egyetem, mint társszervező, idén megtisztelő feladatnak tettek eleget, hiszen az International Academy of Aviation and Space Medicine (IAASM) felkérésére idén, 67-ik alkalommal rendezték megy a Nemzetközi Repülő- és Űrorvosi kongresszust, az International Congress of Aviation and Space Medicine-t (ICASM), Debrecenben, 2019. szeptember 8-12 között. A kongresszus fővédnöke, Áder János, Köztársasági Elnök úr volt, aki sajnálatosan, egyéb elfoglaltsága miatt nem vehetett részt az eseményen, mindezek ellenére, a kongresszus résztvevői számára hasznos és tartalmas tanácskozást kívánt.
A légiipar robbanásszerű fejlődésének hatására, egyre nagyobb számú személyzetre van szükség a légiközlekedésben, egyre több feladatot kell egyre rövidebb idő alatt, egyre kevesebb és egyre idősödő szakszemélyzettel végrehajtani, ami rendkívül megterhelő számukra, ami a stressz állandósuló jelenlétét vonja maga után. A stressz és fáradtság különböző szintű kombinációja meghatározó szerepet játszik az emberi hibákból adódó események kialakulásában, befolyásolja többek között a reakcióidőt a helyzetfelismerést, a helyes döntés meghozatalát és annak végrehajtását. Mindkét jelenség kialakulásáért a túlterheltség és a nem megfelelő pihenés az első számú felelős, melynek kezelése kulcsfontosságú.
A Debreceni Egyetem Repülőmérnöki Karának kihelyezett tanszéke Győri Gyula vezetésével, az egyike azon szervezeteknek, akik a légiipar területén, különböző világszervezetek kérésére élettani méréseket és támogatást nyújtanak a szakszemélyzet részére az optimális fizikai, pszichikai valamint élettani állapotok kialakításához és megtartásához.
Éppen ezért, cégünk célja a kongresszus megrendezésével az volt, hogy nemzetközi szinten is bemutathassuk a repülés terén szerzett tapasztalatainkat, hozzájáruljunk a nemzetközi oktatási és képzési, valamint kutatási együttműködések létrejöttéhez és nem utolsó sorban a magyar orvoslás munkájának sikerességének növeléséhez, hiszen e fórum lehetőséget biztosít számukra, hogy tapasztalataikat megoszthassák, továbbá képezhessék magukat, így végül 2017. szeptember 11-én megállapodás született arról, hogy Magyarország rendezheti meg 2019-es ülést.
Az ICASM2019 hivatalos nyitónapja 2019. szeptember 9–e volt, ahol a több mint 74 országból érkező akadémiai tagokat, résztvevőket Győri Gyula, a magyarországi konferencia szervezőbizottságának elnöke, Dr. Melchor Antunano az IAASM elnöke és Széles Diána, Debrecen város alpolgármester asszonya köszöntötte. A rendezvény főbb támogatói közé sorolható Debrecen városa, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a HungaroControl Zrt. és az Országos Rendőr-főkapitányság.
Az ünnepélyes nyitófogadást követően, megrendezésre került az Andre Allard emlékére létrehozott panel. André Allard 1971-1973-ig töltötte be az Akadémia, 7-ik elnökének szerepét, ezt megelőzően, 1959-1970-ig a főtitkári szerepet, aki hosszú munkásságának során, méltón öregbítette az Akadémia hírnevét. Az előadást Magyarország szakmailag elismert orvosa dr. habil Grósz Andor orvos dandártábornok úr tartotta meg – „A vizuális munkavégző képesség mérésének tapasztalatai a magyar légierő pilótáinál” – címen, és aki egyben elfogadta felkérésünket, hogy vegyen részt az Akadémia szakmai bizottságában és töltse be a 2019 évi ICASM konferencia szakmai bizottságának elnöki posztját.
A kongresszus további részei, különböző panelbeszélgetés keretén belül zajlott, és olyan témákat érintettek, mint a légi személyzetet érintő egészségügyi kérdések, repülési élettan, repülő orvosi előírások, repülési környezet, repülésgyógyászati esettanulmányok. A PHARMAFLIGHT részéről többek között dr. Szabó Krisztina tartotta meg előadását „Repülés 65 év felett – lehetséges válaszok a megnövekedett légiszemélyzeti keresletre” témában, Szűcs Botond bemutatta a „ A gyorsított pilótaképzés hatásai a terhelhetőség szemszögéből”, valamint Petrekanits Máté ismertette „ Kockázatértékelés a repülésgyógyászatban, a teljesítmény-optimalizáló módszerek alapján a testgyakorlati fiziológiában „ előadását.
A konferencia szerdai napja szakmai kirándulásokkal telt, ahol a résztvevők többek között látogatást tettek központunkba, ahol további betekintést nyerhettek munkáinkba, kutatásainkba és jövőbeli terveinkbe, lehetőségük volt kipróbálni a Boing és Airbus szimulátorainkat, illetve részesei lehetettek nyugalmi állapotban történő vizsgálatunknak is.
A kongresszus gálavacsorával zárult csütörtökön, ahol Magyarország részéről, Győri Gyula adta tovább Franciaország részére a konferencia vándorkürtjét és külön köszönetét fejezte ki a PHARMAFLIGHT csapatának a hatékony munkájukért.