A légi személyzet számára már korábban készült hasonló teljesítményt és mentális egészséget segítő módszertan.
Együttműködési megállapodást írt alá a Közlekedési Kultúra Napján a DKV Zrt. és a PHARMAFLIGHT Nemzetközi Tudományos és Szolgáltató Központ Zrt.– derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből. A megállapodás a kutatás-fejlesztés valamint az élettani vizsgálatok területeire vonatkozik.
A közlemény szerint:
A PHARMAFLIGHT Zrt. kiemelt hangsúlyt fektet a hazai és nemzetközi egészségügyi és kutatási tudományos életben való részvételre, így a debreceni székhellyel rendelkező központjuk a kutatás-fejlesztés egyik hiányterületén kezdte meg működését, többek között a légiszemélyzet orvosi, élettani és mentális egészségének vizsgálatával kapcsolatban. Világszínvonalú egészségügyi berendezései és műszerei hozzájárulnak ahhoz, hogy a közlekedés valamennyi ágazatában hatékonyabban lehessen megállapítani a dolgozók teljesítő, döntéshozatali képességeit, és szükség esetén megfelelő egészségügyi és szakmai rekreációs támogatást kaphassanak.
A PHARMAFLIGHT korábban az ICAO-val, a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezettel e kötött együttműködést, melynek keretében a légi balesetek és események csökkentése és megelőzése érdekében kifejlesztette a PHAPA (PHARMAFLIGHT AviationPhysiologicalAnalysis) névre keresztelt eszközt és módszertant, a különösen nagy stresszel járó feladatokat ellátó légi személyzet számára. A program célja a pilóták és légi irányítók teljesítő képességének mérése, elemzése által a teljesítő képességük optimalizálása.
A PHAPA eszköznek és módszernek a közúti járművezetők számára adaptált változatát kívánja a társaság a DKV Zrt. munkatársaival közösen tovább fejleszteni, optimalizálni. Fontos terület a kutatásban a COVID 19 járvány során kialakult, a gépjárművezetést esetlegesen befolyásoló élettani hatások vizsgálata, elemzése.
A DKV Zrt. és a PHARMAFLIGHT Zrt. vezetése is egyetértett abban, hogy a nagy stressz-terheléssel járó tevékenységeknél, mint a gépjárművezetés, elengedhetetlen, hogy a megfelelően felkészített, jól motivált, egészséges munkavállalók elegendő létszámban és az összetett feladatoknak megfelelő munkakörökben álljanak rendelkezésre. A kiképzett szakember optimális teljesítményének, munkaképességének hosszú távú fenntartása és az ehhez szükséges életminőségének biztosítása kiemelkedően fontos a DKV számára.
részletezi a közlekedési társaság sajtóközleménye.
A mérések egy erre a célra kifejlesztett több szenzoros mérő eszközzel történik, mérésenként maximum 6-10 perc időtartamban. A mérési eredményeket a gép értékeli. Kirívó paraméterek esetén a mért eredményeket az orvosi stáb külön is elemzi és megteszi a javaslatait a képességek helyreállítása érdekében.
Amennyiben szükséges, a munkavállaló egyénre lebontott fejlesztési tervet kap. A módszer révén a vizsgált DKV dolgozók alkalmazkodási képessége, aktuális állapota, kardiovaszkuláris rizikója válik mérhetővé, elemezhetővé.
Forrás: www.hajdupress.hu