“Objektív mérésekre alapozott terhelhetőség és teljesítményoptimalizálás a helikopterpilóta-képzés során” címmel jelent meg Győri Gyula tanszékvezető, Tar Csenge pszichológus és dr. Szűcs Botond biológus tudományos dolgozata a Közlekedéstudományi Egyesület (KTE) kéthavonta megjelenő tudományos folyóiratának júniusi számában.
A cikkben a szerzők az egyetemi pilótaképzést is szolgáló PHARMAFLIGHT Zrt.-ben zajló kutatómunkán keresztül mutatják be a helikopterpilóták képzésének fiziológiai, élettani méréseken alapuló optimalizálásának kedvező következményeit és hatásait. A Készenléti Rendőrség Légirendészeti Szolgálatának kötelékébe jelentkező növendékek kiképzési ideje a PHARMAFLIGHT fentiek szerint kialakított módszertana segítségével 36 hónapról 18 hónapra csökkent.
A terjedelmes tudományos igényű írás bevezetőjében a szerzők kitérnek arra az ICAO (International Civil Aviation Organization) által készített tanulmányra, amely szerint a légiközlekedés fejlesztésének legnagyobb gátját a nemzetközi szinten tapasztalható pilótahiány és a hosszadalmas képzés jelenti. A PHARMAFLIGHT kutatásai azt bizonyítják, hogy különböző eljárásokkal a képzés ideje biztonságosan csökkenthető, ám ehhez többek között a keringési rendszer, a központi idegrendszer, a perifériás idegrendszer és a szöveti oxigenizáció folyamatos vizsgálatára van szükség.
A bevezetőben említett oktatás egyik legfontosabb eredménye, hogy a folyamat során a növendékek a teljes elméleti és gyakorlati anyagot magukévá tették, közben javultak a terhelhetőséget jellemző élettani paramétereik.